Použití břišní akupunktury (BA) k léčení nemocí, harmonizaci orgánů zangfu a posílení yuanqi je založeno na starověkých teoriích taoismu, TČM, bagua a pěti prvků.

Tato technika je založena na systému harmonizace pupku ( CV 8 – Shenque) jako středového jádra a je považována za první regulační system a základ systému meridiánů i distribuce čchi a krve celého těla, vytvářející makroskopický kontrolní systém.

Vývoj pupečního regulačního systému se dělí na dva různé oddíly : jeden je soustředěn v povrchních vrstvách kůže a nazývá se periferní muskuloskeletální systém a je představován posvátnou želvou, která zahrnuje meridiánový systém. Druhý se nalézá v hlubších vrstvách břicha a nazývá se viscerálním systémem nebo take zangfu systémem a je představován mapou bagua.

Léčení je zacíleno na přizpůsobení, zharmonizování a vyvážení těla a mysli. Tím, že se soustředíme na akupunkturní léčbu břicha a oblasti pupku můžeme léčit všechny části těla protože proud energie celého těla tudy prochází a je zde soustředěn.

Břišní meridiánový systém.
Pupek vytváří středový bod těla přičemž hlava je umístěna u CV 12 a konec páteře u CV 3. Horní končetiny na obou stranách začínají u ST 24 a tento bod tedy odpovídá rameni. Dolní končetiny začínají na obou stranách u bodu ST 26, který tak odpovídá kyčli. Stačí tedy stimulovat specifické body na břiše a tato stimulace se bude odrážet v odpovídajících tělesných oblastech a v mnoha případech to pacientům přináší okamžitou úlevu.

Posilování yuanqi.
Podle mapy bagua a lokalizace bodů na břiše odpovídají body CV 12 a CV 10 ohni a mohou posilovat čchi pozdějšího nebe a tedy slezinu a žaludek. Body CV 6 a CV4 odpovídají vodě a mohou posilovat čchi předchozího nebe a tedy ledviny. Používáním této základní kombinace můžeme pomoci u mnoha obtížných a komplikovaných zdravotních problémů.

BA se stává populární v Číně i na západě vzhledem ke své účinnosti při léčení chronických, dlouhodobých nemocí jako jsou muskuloskeletální problémy, neurologické problémy, závratě, nespavost, CFS, zažívací problémy a další.

 

Prof. Tuvia Scott působí v Tel Avivu v Izraeli v campus Broshim a zabývá se praxí a výukou čínské medicíny od roku 1990.

Od mládí se zabýval bojovým uměním, tchajti-čchuanem a čchikungem a to jej vedlo ke studiu čínské medicíny v Izraeli a poté i v Číně, USA a Evropě. Zabýval se akupunkturou podle pěti prvků, taoistickým uzdravováním a břišní akupunkturou.
Založil Izraelské centrum břišní akupunktury a věnuje se její výuce v Izraeli i v Evropě.
Tuvia Scott byl prvním praktikem čínské medicíny, který se zasloužil o integraci akupunktury do léčby bolesti na rehabilitačních odděleních izraelských nemocnic a v posledních letech se zúčastnil několika vědeckých studií břišní akupunktury a TČM.
Formálně je členem výboru Izraelské asociace tradiční čínské medicíny a v současné době je ředitelem oddělení čínské medicíny v kampusu školy Komplementární medicíny Broshim na univerzitě v Tel Avivu.
Pan prof. Scott se zúčastnil kongresu TČM v listopadu 2010 a o jeho přednášky byl ohromný zájem. Bohužel se řada zájemců nedostala na praxi, kde byl počet účastníků omezen protože pan prof. trvá na individuálním dohledu každého účastníka svého kurzu. Českým a slovenským účastníkům tak chceme poskytnout možnost jak se tuto metodu naučit.