Cyklus základní prázdnoty

 

yangxu

 

yinxu

 

qixu

 

 

 

Lektoři:

 

MUDr. Zuzana Vančuříková – praktička TČM a lektorka společnosti; na semináři má na starosti teorii, fytoterapii, akupunkturu a dietetiku

 

 


Václav Lukeš – lektor masáží tuina; na semináři má na starosti teorii, masáže a cvičení

 

 


Ing. Karel Šimonovský – lektor společnosti; na semináři má na starosti fytoterapii a dietetiku

 


Náplň: V každém běhu cyklu si připomeneme teorii a hned si ji provážeme směrem k praktickému zvládnutí výběru základních směsí čínské fytoterapie, některé z nich si i uvaříme a všemi smysly prozkoumáme složky receptur. I když budeme zakotveni v bylinkách, připomeneme si i možnosti akupunktury, dietetiky, cvičení a masáží – hodit se tedy bude volnější oděv.

 

Cíl: Absolventi budou obeznámeni s projevy nejběžnějších orgánových typů příslušných prázdnot, prohloubí si dovednosti při jejich diagnostice a získají přehled o základních nástrojích nápravy, které nabízí zejména fytoterapie, doplňkově pak i další metody TČM. Vždyť dietetika, cvičení, ale i masáže (akupresura) nabízejí návody, jak do nápravy stavu zapojit i samotného nemocného klienta, a tak celý proces zefektivnit.

 

Určení: Pro všechny zájemce o objevování čínské medicíny zapojením vícera smyslů, protože kromě samozřejmého seminářového naslouchání, budou rovněž připraveny úkoly pro zrak, čich, hmat a chuť. Určen je členům i nečlenům naší společnosti, vhodný je zejména pro začátečníky či mírně pokročilé a rovněž pro akupunkturisty, neboť probíranými základními směsmi mohou dobře doplňovat akupunkturu. Navštívit ho mohou i „jen“ poučení uživatelé bylinných přípravků TČM se základní orientací v charakteristikách TČM, zájemci o TČM a začínající studenti TČM. Může sloužit i jako praktické opakování pro mírně pokročilé.

 

Počet účastníků: Max. 24 osob, abychom mohli pracovat v menších skupinkách

 

Místo: Sál Vodního Draka a Učebna Ohnivého Fénixe, Dělnická 54, Praha 7

 

Počet bodů: 5 teoretických + 5 praktických (za každý díl cyklu)

 

Semináře se konají ve spolupráci s PRAGON, s. r. o., a QIGONG TUINA, s. r. o.

 

 YANGXU

 

Termín: 20. února 2015

 

 

Téma: FYTO prakticky – prázdnota jangu, kdy zejména prázdnota jangu ledvin z ní dělá typicky zimní téma.

 

Nerovnováhy mezi jinem a jangem (yinyang shitiao) v širším smyslu označují oslabování vazeb mezi funkcemi orgánů, čchi a krve, drahami čchi, vyživující a ochrannou čchi, či poruchami mechanismu čchi. Na jejich vzniku se podílejí nejrůznější vnější i vnitřní příčiny, které v první řadě musí nejprve vždy vyvolat nerovnováhu jin a jangu, a teprve pak se stávají příčinami chorob. Chorobami se zde myslí pojetí podle TČM, kdy část z nich může patřit do oblasti prevence, záleží na úhlu pohledu.

V souvislosti s nadcházejícím seminářem mluvíme o jangu, mezi jeho úkoly patří oživování organismu funkcemi, zateplování a ochrana - např. před vnějšími vlivy. Prázdnota jangu pak logicky znamená oslabování těchto složek - objevují se příznaky prázdného chladu (xuhanzheng), resp. umožňuje se průnik vnějšího chladu. Díky provázanosti čchi s takto oslabeným organismem, se stav projevuje i jinde, např. v nedostatečnosti esenci, čchi, krve, nižší funkci orgánů zangfu atp. Asi nejviditelnějším projevem je pak oslabená obranyschopnost, což je však pouze špička ledovce.

Během zimy je nutno jang ochraňovat, vždyť převládá chlad, sezónní protiklad jangu.
Rovněž pro doplňování jangu ledvin je nejvhodnější chladné zimní období, protože si můžeme dovolit působit razantněji.
Seminář je unikátní i propojením všech metod TČM: i když budeme zakotveni v bylinkách, kde si roztřídíme více než 30 směsí, připomeneme si i možnosti akupunktury, dietetiky, cvičení a masáží – hodit se tedy bude volnější oděv.

Seminář je vhodný zejména pro začátečníky či mírně pokročilé a rovněž pro akupunkturisty, neboť probíranými základními směsmi mohou dobře doplňovat akupunkturu. Navštívit ho mohou i „jen“ poučení uživatelé bylinných přípravků TČM se základní orientací v charakteristikách TČM, zájemci o TČM a začínající studenti TČM. Může sloužit i jako praktické opakování pro mírně pokročilé.
 

 

 YINXU


Termín: 11. července 2015


Téma: FYTO prakticky – prázdnota jin, kdy zejména prázdnota jin ledvin z ní dělá typicky letní téma.


QIXU

 

Termín: 12. září 2015

 

Téma: FYTO prakticky – prázdnota čchi, kdy zejména prázdnota středu z ní dělá typicky podzimní téma.