Dietetika z pohledu TČM

1390314080dsc_0255


Termín: 27.února – 1.března 2015

 


Prezence: pátek 27. února 2015 8.00 – 9.00hod


Výuka: pátek - 9.00 – 18.00hod, sobota 9.00 - 18.00hod, neděle 9.00 – cca16.00hod


Lektorka:

Monika Kampošová – Beňová je absolventkou 1. školy tradiční čínské medicíny v oboru fytoterapie a akupunktury. Praxi v oblasti čínské medicíny se věnuje od roku 2002, a to především dietetice. Od roku 2007 přednáší dieteku v České republice i na Slovensku.

 

Téma: seminář nám pomůže proniknout do potřeb stravování žen po dobu období před otěhotněním, během těhotenství, šestinedělí a kojení. Je to velmi krásné a zároveň velmi specifické období v životě ženy, které klade nároky na kvalitní zdroj nové energie a krve mnohem víc, vzhledem na zásobení nejen jejího organismu, ale i organismu budoucího děťátka.

 

Během semináře se zaměříme na základní poznatky o trávicím procese z pohledu TČM, přiblížíme si funkci jednotlivých orgánů v tomto precese, vysvětlíme si hlubší chápání smyslu chutí a povahy jednotlivých potravin. V rámci jednotlivých denních jídel si upřesníme, na co je nejlepší zaměřit svoji pozornost, jaké úpravy prostřednictvím vaření použít a také, čemu je dobré se raději vyhnout.
V rámci praktické části si řekneme několik dobrých receptů na podporu krve, mateřského mléka a celkové posílení hlavních orgánů. Přiblížíme si působení potravin, které nejvíc přispívají k posilování jednotlivých hlavních složek (čchi, krve, jin, jangu a tělesných tekutin). Také budeme hovořit o dietetických opatřeních při různých těžkostech, které toto období provázejí.
Druhá část semináře bude věnovaná dětem od jejich narození až po období, kdy se už strava začíná úplně podobat stravě dospělých. Zaměříme se na jednotlivé věkové skupiny dětí a jejich potřeby s přihlédnutím na roční období, jejich konstituci a zdravotní stav.
Kromě základních pravidel, která zohledňujeme při výběru potravin a jejich způsobu úpravy, se budeme věnovat také úpravám při nejčastějších oslabeních – nemocech, které se u dětí mohou vyskytnout (teploty, kašel, bolesti bříška, nechutenství, průjem, zácpa, hyperaktivita, oslabená imunita aj.).
Také druhá část bude zaměřená na mnoho praktických rad a receptů tak, abyste se mohli co nejlépe zorientovat a uměli je hned, v případě potřeby, uplatnit v praxi.
 

 

Určení semináře: pro všechny zájemce o čínskou dietetiku, ženám, matkám i budoucím maminkám


Počet bodů: 20 teoretických


Místo konání: Sál Vodního Draka, Dělnická 54, Praha 7